Miesiąc: luty 2023

  • Błędy w testach na egzaminie brokerskim – test z 7 lutego 2023
    Błędy w testach na egzaminie brokerskim – test z 7 lutego 2023

    Lutowy egzamin brokerski roku zostanie pozytywnie zapamiętany przez nader małą liczbę zdających. Trudno jednoznacznie stwierdzić z jakiego powodu tak się właśnie stało, że nowych adeptów sztuki brokerskiej dopuszczonych w lutym można policzyć na palcach obu rąk, choć liczba zdających przekroczyła 130. Test (moim zdaniem) nie był jakoś szczególnie skomplikowany. Pytania dotyczyły tematów odpytywanych wcześniej wielokrotnie.…

    Czytaj dalej…

  • Ubezpieczenia od podstaw – zagadnienia wstępne – Działalność ubezpieczeniowa

    1. Podmioty prowadzące działalność ubezpieczeniową  Umowę ubezpieczenia można zawrzeć jedynie z ubezpieczycielem posiadającym zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Dlatego też uznaje się ją za umowę kwalifikowaną, tj. możliwą jedynie z podmiotem posiadającym zezwolenie (koncesję). Sankcją nieważności obarczona jest umowa ubezpieczenia zawarta z podmiotem nie posiadającym zezwolenie (np. z osobą prywatną). Uzyskanie…

    Czytaj dalej…

  • Ubezpieczenia od podstaw – zagadnienia wstępne – Umowa ubezpieczenia

    1. Cechy umowy ubezpieczenia,  Umowa ubezpieczenia od strony prawnej jest to taka umowa, w której jedna strona – ubezpieczający zobowiązuje się płacić składkę w zamian za co druga strona – ubezpieczyciel zobowiązuje się świadczyć ochronę ubezpieczeniową, tj. być w gotowości do wypłaty odszkodowania przez określony czas i wypłacić je w razie zajścia umówionego zdarzenia (zdarzenie…

    Czytaj dalej…

  • Czyste straty finansowe cz II – koncepcja przesunięcia finansowego
    Czyste straty finansowe cz II – koncepcja przesunięcia finansowego

    Jedna z koncepcji określenia czystych strat finansowych oparta o analizę ekonomiczną tego pojęcia zakłada, że czysta strata finansowa jest jedynie tzw. „przesunięciem finansowym” (niem. Vermögensverschiebung). Jako sztandarowy przykład jej zwolennicy podają wadliwą wycenę nieruchomości sporządzoną przez rzeczoznawcę majątkowego. Sprzedaż dokonana na jej podstawie prowadzi do straty finansowej jednej ze stron (sprzedawcy), ale równocześnie druga strona…

    Czytaj dalej…

  • Ubezpieczenia od podstaw – Zagadnienia wstępne – Podstawy prawa cywilnego i odszkodowawczego

    Podstawy prawa cywilnego i odszkodowawczego Pojęcie i rola prawa cywilnego Prawo ma różne dziedziny i gałęzie (jedną z nich jest prawo ubezpieczeń). Najbardziej widocznym dla przeciętnego obywatela systemem prawa jest prawo karne. Jego celem jest ściganie i karanie przestępców. Prawo karne koncentruje się na osobie sprawcy czynu mniej zwracając uwagę na sytuację poszkodowanych, tj. ofiar…

    Czytaj dalej…

  • Ubezpieczenia od podstaw – Zagadnienia wstępne – System ubezpieczeń i ryzyko

    Miejsce i rola ubezpieczeń w gospodarce Uzasadniona jest teza, że rozwój cywilizacyjny może być mierzony poziomem składki ubezpieczeniowej. To kraje najlepiej rozwinięte zbierają jej najwięcej. Do określenia wolumenu składki zbieranej w danym kraju stosujemy wskaźnik zbioru składki brutto. Zgodnie z tym wskaźnikiem kolejno możemy tu wymienić kraje takie jak: USA, Chiny, Japonię, Wielką Brytanię, Francję…

    Czytaj dalej…

  • Czysta strata finansowa
    Czysta strata finansowa

    Obecny kształt ubezpieczeń D&O, E&O czy CYBER na naszym rynku zwykle nie jest tworem oryginalnym. Ich konstrukcja wskazuje na zapożyczenie z innych systemów prawnych. Niestety często następuje to bez uwzględnienia krajowego dorobku prawa cywilnego, czy ubezpieczeniowego. Polskie zakłady ubezpieczeń z racji tego, że są małe muszą dostosować się do wymogów reasekuratorów, ci zaś przyzwyczaili się…

    Czytaj dalej…

Kategorie
Archiwa
Ostatnie wpisy

Newsletter – formularz zapisz się

 

Jeśli chcesz być informowany o nowych artykułach na blogu – zapisz się do newslettera