Bez wątpienia poziom egzaminów brokerskich jest coraz wyższy. Coraz mniej jest ewidentnych błędów czy nieścisłości. Są jednak pytania, co do których można byłoby długo i zapalczywie dyskutować czy opierają się na prawdziwej i aktualnej wiedzy ubezpieczeniowej. Zdarzają się również błędy wynikające ze skrótów myślowych, uogólnień czy zwykłych uproszczeń. W zestawie nr 1, który poddajemy analizie…
(Przedruk z gazety „Rzeczpospolita” 28.02.2013) Zarządzający w nowych realiach Na temat różnych rodzajów odpowiedzialności zarządzających mówi się bardzo dużo. Przywołuje się odpowiedzialność karną, społeczną, administracyjną i w końcu odpowiedzialność cywilną. Co do dwóch ostatnich (cywilnej i administracyjnej) nie każdy wie, że można je objąć ubezpieczeniem. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zarządzających, przez których rozumiemy członków zarządu, rady…
W poprzednim tekście dotyczących pełnomocnictwa zaryzykowałem twierdzenie, że warunkiem uzyskania kurtażu jest fakt posiadania pełnomocnictwa. Jest to oczywiście pewne uproszczenie wynikające bardziej ze znajomości realiów, niż z analizy stosunków prawnych. Otóż nie raz i nie dwa widziałem decyzje ubezpieczyciela o niewypłaceniu kurtażu, gdy pełnomocnictwo było odwołane, podobnie jak decyzje o jego zapłacie, mimo iż całość…