Kategoria: Broker

  • Czy darmowe szkolenie ZU dla brokera jest zabronioną korzyścią majątkową?
    Czy darmowe szkolenie ZU dla brokera jest zabronioną korzyścią majątkową?

    Kontynuujemy komentowanie projektu rekomendacji KNF dotyczących dystrybucji ubezpieczeń w zakresie art 28 dotyczącego kurtażu. Na wstępie pozwolę sobie zaznaczyć, że fakt pobierania przez brokera wynagrodzenia z zakładu ubezpieczeń nie daje spokojnie spać pracownikom Komisji Nadzoru Finansowego. Łatwo to poznać podczas kontroli, przy których to żądanie udowodnienia braku kierowania się wysokością kurażu przy rekomendacji najlepszej oferty…

    Czytaj dalej…

  • Pełnomocnictwo brokerskie w rekomendacjach KNF
    Pełnomocnictwo brokerskie w rekomendacjach KNF

    Nie milkną dyskusje na temat projektu rekomendacji dystrybucyjnych KNF. W poprzednim tekście zajęliśmy się problemem kontroli upoważnień i uprawnień brokerskich. Jednak rekomendacje dotyczą jeszcze innych obszarów współpracy ubezpieczyciela z brokerem. Jednym z nich jest kwestia umocowania brokera do działania w imieniu klienta (Rekomendacja nr 25). I tu podobnie jak w przypadku upoważnienia dla osoby wykonującej…

    Czytaj dalej…

  • Osoby bez uprawnień brokerskich będą weryfikowane przez ubezpieczycieli
    Osoby bez uprawnień brokerskich będą weryfikowane przez ubezpieczycieli

    Rekomendacje dystrybucyjne KNF są obecnie w fazie konsultacji, o czym tenże KNF radośnie nas informuje na swoich stronach internetowych. Jak się łatwo domyśleć nacisk nadzoru idzie w kierunku dystrybutorów (pracowników) firm ubezpieczeniowych oraz agentów. Tu bowiem powstaje najwięcej problemów związanych ze sprzedażą ubezpieczeń. Ma zatem każda firma ubezpieczeniowa (tu wskazano jako bezpośrednio odpowiedzialnych zarząd i…

    Czytaj dalej…

  • Sygnalista, czy kto?
    Sygnalista, czy kto?

    Ustawa o ochronie sygnalistów już chyba na zawsze zostanie w naszym prawodawstwie zapamiętaną jako przykład indolencji naszej legislatury i to bynajmniej nie w sferze merytorycznej lecz formalnej. Najpierw przez lata całe „olewaliśmy” unijne dyrektywy, następnie zarobiliśmy z tego powodu karę i co gorsza zwiększano ją nam za każdy dzień zwłoki, aż do ostatniej dekady września…

    Czytaj dalej…

    ,
  • Likwidacja szkód jako czynność brokerska w ustawie i komentarzach do ustawy
    Likwidacja szkód jako czynność brokerska w ustawie i komentarzach do ustawy

    Częstym argumentem, który pada w związku z implementacją ustawy dystrybucyjnej w podmiotach brokerskich jest możliwość prowadzenia likwidacji szkód na zasadzie swobody działalności gospodarczej. Brokerzy argumentują, że skoro każdy podmiot bez ograniczeń może się zajmować pomocą w likwidacji szkód, to również i oni mogą w ramach dodatkowej działalności to robić. Pada też czasem zupełnie błędny argument…

    Czytaj dalej…

  • Agent brokerem? Czy to możliwe?
    Agent brokerem? Czy to możliwe?

    Czy agent może prowadzić działalność brokerską i to zgodnie z literą prawa? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być dość oczywista, tym bardziej jeśli jest zadawana w środowisku brokerskim. No, jeszcze czego? Oczywiście, że nie nie może!!! Przecież nasz „szanowny ustawodawca” zabrania tego rodzaju praktyk niczym matejkowski Rejtan rozdzierając swe szaty i zagradzając agentom drogę…

    Czytaj dalej…

  • Jednoosobowa działalność brokerska – nowe zasady sukcesji
    Jednoosobowa działalność brokerska – nowe zasady sukcesji

    Podmioty zajmujące się dystrybucją ubezpieczeń bardzo często należą do grupy małych, jednoosobowych przedsiębiorstw, w tym często do tak zwanych firm rodzinnych. Szacuje się, że w naszym kraju działa około 200 tysięcy agentów ubezpieczeniowych i około 1500 firm brokerskich. Z tego co najmniej 50% to jednoosobowa działalność gospodarcza. Często spotykany jest również model, w którym jednoosobowo…

    Czytaj dalej…

  • Pełnomocnictwo brokerskie cz. 2 – Pełnomocnictwo, a prawo do kurtażu
    Pełnomocnictwo brokerskie cz. 2 – Pełnomocnictwo, a prawo do  kurtażu

    W poprzednim tekście dotyczących pełnomocnictwa zaryzykowałem twierdzenie, że warunkiem uzyskania kurtażu jest fakt posiadania pełnomocnictwa. Jest to oczywiście pewne uproszczenie wynikające bardziej ze znajomości realiów, niż z analizy stosunków prawnych. Otóż nie raz i nie dwa widziałem decyzje ubezpieczyciela o niewypłaceniu kurtażu, gdy pełnomocnictwo było odwołane, podobnie jak decyzje o jego zapłacie, mimo iż całość…

    Czytaj dalej…

  • Pełnomocnictwo brokerskie cz. 1
    Pełnomocnictwo brokerskie cz. 1

    Od jednego z czytelników otrzymałem sugestię napisania tekstu na temat pełnomocnictwa brokerskiego. Postaram się to zrobić w kilku częściach, przy czym nie zamierzam wcale trzymać się utartego schematu tłumacząc po kolei istotę pełnomocnictwa, jego rodzaje, sposób ustawienia by w końcu zaś dojść do sposobów rozwiązania. Zacznę od końca, a to dlatego, że właśnie rozwiązanie (w…

    Czytaj dalej…

  • Co to jest aplikacja brokerska?
    Co to jest aplikacja brokerska?

    Tak zwana „aplikacja brokerska” jest pojęciem, które pojawiało się w prasie ubezpieczeniowej w związku z tzw. deregulacją zawodu brokera w 2014 roku oraz zmianą obowiązującej w tym czasie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Pojęcie wyraźnie nawiązuje do aplikacji prawniczych, które to pozwalają na uzyskanie uprawnień poprzez praktykę i naukę. Od razu możemy zaznaczyć, że aplikacje prawnicze…

    Czytaj dalej…

Kategorie
Archiwa
Ostatnie wpisy

Newsletter – formularz zapisz się

 

Jeśli chcesz być informowany o nowych artykułach na blogu – zapisz się do newslettera