Kategoria: Ubezpieczenia

  • Brok(th)ers in arms
    Brok(th)ers in arms

    „Brok(th)ers in arms” Kontrola to coś, co nikogo nie cieszy. Czasem mam wrażenie, że nie cieszy również i samych kontrolujących, ale z tą tezą można by pewnie polemizować. Jak zatem przebiega taka kontrola: najpierw przerażenie i oczekiwanie, następnie próba „oswojenia” kontrolerów, potem tłumaczenie się z naszych sposobów postępowania i decyzji, stress, nerwy, wybuchy gniewu i…

    Czytaj dalej…

  • Sygnalista, czy kto?
    Sygnalista, czy kto?

    Ustawa o ochronie sygnalistów już chyba na zawsze zostanie w naszym prawodawstwie zapamiętaną jako przykład indolencji naszej legislatury i to bynajmniej nie w sferze merytorycznej lecz formalnej. Najpierw przez lata całe „olewaliśmy” unijne dyrektywy, następnie zarobiliśmy z tego powodu karę i co gorsza zwiększano ją nam za każdy dzień zwłoki, aż do ostatniej dekady września…

    Czytaj dalej…

    ,
  • Czy należy robić APK w gwarancjach ubezpieczeniowych?
    Czy należy robić APK w gwarancjach ubezpieczeniowych?

    Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń została uchwalona z wielu powodów. Jednym z najważniejszych było podwyższenie standardu ochrony konsumentów usług ubezpieczeniowych – to jest ubezpieczających i ubezpieczonych. Ochrona klientów firm ubezpieczeniowych stała się o tyle istotna, że umowa ubezpieczenia należy do wyjątkowo skomplikowanych. Tym samym nie można liczyć na to, że klient sam podejmie w pełni świadomą…

    Czytaj dalej…

  • Podatki w ubezpieczeniach
    Podatki w ubezpieczeniach

    Wychodząc na przeciw częstym pytaniom dotyczącym problematyki podatkowej w ubezpieczeniach zapraszam do lektury niniejszego tekstu. Z góry uprzedzam, że problematyka podatkowa należy do najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych. Z racji bardzo częstych zmian aktów prawnych, sprzecznych i zmieniających się interpretacji podatkowych oraz niejednolitego orzecznictwa sądowego kwestie podatkowe warto powierzyć osobom o odpowiednich kwalifikacjach merytorycznych. Możliwe jest…

    Czytaj dalej…

  • Ubezpieczenie OC Zarządzających (D&O)
    Ubezpieczenie OC Zarządzających (D&O)

    (Przedruk z gazety „Rzeczpospolita” 28.02.2013) Zarządzający w nowych realiach Na temat różnych rodzajów odpowiedzialności zarządzających mówi się bardzo dużo. Przywołuje się odpowiedzialność karną, społeczną, administracyjną i w końcu odpowiedzialność cywilną. Co do dwóch ostatnich (cywilnej i administracyjnej) nie każdy wie, że można je objąć ubezpieczeniem. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zarządzających, przez których rozumiemy członków zarządu, rady…

    Czytaj dalej…

  • Ocena ryzyka gwarancji ubezpieczeniowych cz. 2
    Ocena ryzyka gwarancji ubezpieczeniowych cz. 2

    Jak zaznaczyłem w pierwszej części traktującej o ocenie ryzyka w gwarancjach ubezpieczeniowych dla ubezpieczycieli jak i dla banków najważniejszym źródłem ryzyka jest podmiot zobowiązany, który to zleca wydanie gwarancji ubezpieczeniowej. Gwarant musi nabrać przekonania, że podmiot ten jest w stanie wykonać zobowiązanie oraz w razie wypłaty zwrócić gwarantowi wypłaconą kwotę (spłacić regres). Na wstępie ważna…

    Czytaj dalej…

  • Ocena ryzyka w gwarancjach ubezpieczeniowych
    Ocena ryzyka w gwarancjach ubezpieczeniowych

    Ocena ryzyka w ubezpieczeniach wierzytelności jest skomplikowanym i obszernym procesem. Ponieważ jednak broker w praktyce musi niejednokrotnie szybko ocenić szanse pozyskania gwarancji dla swojego klienta warto wiedzieć co przede wszystkim biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy wydaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu gwarancji ubezpieczeniowej. Może to zaoszczędzić czas i skierować nasze działania od razu na właściwą ścieżkę.…

    Czytaj dalej…

  • Czy ubezpieczenie floty można wyłączyć z zamówienia publicznego na inne ubezpieczenia?
    Czy ubezpieczenie floty można wyłączyć z zamówienia publicznego na inne ubezpieczenia?

    Kompleksowy program ubezpieczeniowy dla klienta z sektora publicznego to dla brokera poważne wyzwanie. Trudne jest właściwie wszystko, począwszy od zorganizowania zamówienia publicznego, poprzez pozyskanie sensownych ofert, ich wynegocjowanie, czy nawet i likwidację szkód. Jakkolwiek kwestie ubezpieczeniowe są możliwe do ogarnięcia przez zaprawionego w bojach brokera, to gorzej jest z organizacją i przeprowadzeniem postępowania publicznego. Tu…

    Czytaj dalej…

  • Ubezpieczenia od podstawa – skargi i reklamacje w pośrednictwie ubezpieczeń
    Ubezpieczenia od podstawa – skargi i reklamacje w pośrednictwie ubezpieczeń

    Ubezpieczenia od podstawa – skargi i reklamacje w pośrednictwie ubezpieczeń Słownik  Reklamacja – wystąpienie klienta złożone w związku z zawarciem i wykonywaniem umowy ubezpieczenia, w którym zgłasza on zastrzeżenia do usług świadczonych przez dystrybutorów Ustawa dystrybucyjna – ustawa o dystrybucji ubezpieczeń z dnia 15 grudnia 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 2486. Ustawa reklamacyjna…

    Czytaj dalej…

  • Czysta strata finansowa – czym nie jest?
    Czysta strata finansowa – czym nie jest?

    Brak definicji czystych strat finansowych w naszym prawie nie oznacza wcale, że kategoria taka nie istnieje. Zwyczajnie polski system prawny nie dostrzega potrzeby dzielenia szkód na czyste (inaczej występujące samodzielnie) i nie będące czystymi (to jest będące lub związane z inną szkodą na rzeczy, czy na osobie). Niestety brak powyższy fatalnie wpływa na praktykę ubezpieczeniową,…

    Czytaj dalej…

Kategorie
Archiwa
Ostatnie wpisy

Newsletter – formularz zapisz się

 

Jeśli chcesz być informowany o nowych artykułach na blogu – zapisz się do newslettera