Kategoria: OC komunikacyjne

  • Zwrot nawiązki od ubezpieczyciela OC
    Zwrot nawiązki od ubezpieczyciela OC

    Niemieccy prawnicy mają takie powiedzenie: „Kein Zivilist, kein Jurist. Szukając tłumaczenia bardziej ładnego niż dokładnego możemy powiedzieć: „Nie znasz prawa cywilnego, to znaczy że nie znasz prawa w ogóle”. Pojawia się zatem pytanie, a dlaczegoż to prawo cywilne jest takie ważne – choć innych gałęzi prawa mamy co najmniej kilkanaście, czy to w obrębie prawa prywatnego…

    Czytaj dalej…

  • Zmiany pojęcia ruchu w OC komunikacyjnym
    Zmiany pojęcia ruchu w OC komunikacyjnym

    Odpowiedzialność objęta OC komunikacyjnym to dyżurny temat różnych dyskusji, opracowań, czy w końcu orzecznictwa sądowego. Dla ubezpieczycieli jest to temat niezwykłej wręcz wagi. Wystarczy podać, że z tego ubezpieczenia zbierają w naszym kraju prawie 15 miliardów zł składki rocznie. Czy w ślad za zebrana składką wypłacą 9 miliardów zł szkód (jak to ma miejsce obecnie),…

    Czytaj dalej…

  • Odmowa wypłaty i co dalej?
    Odmowa wypłaty i co dalej?

    Procedury, procedury… Ubezpieczenie zawieramy z nadzieją na wywiązanie się ubezpieczyciela ze swoich zobowiązań. Chodzi przecież o zabezpieczenie się na sytuacje nadzwyczajne, takie jak: pożar, powódź, kradzież. Jeśli takie zdarzenie zaistnieje (a nie zdarza się to co dzień, czy nawet co rok) dla nas jest to sytuacja nadzwyczajna i wyjątkowa – związana ze stresem, nerwami, negatywnymi przeżyciami.…

    Czytaj dalej…

  • Cztery rekomendacje więcej i nie tylko
    Cztery rekomendacje więcej i nie tylko

    Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła w lipcu tego roku Rekomendacje dotyczące likwidacji szkód komunikacyjnych, które zaczynają obowiązywać z dniem 1-go listopada 2022 r. Stanowią one kontynuacje wydanych 18-tego grudnia 2014r. Wytycznych KNF dotyczących tego samego obszaru. W niniejszym artykule postaram się pokrótce opisać jakie są podstawowe różnice miedzy tymi dwoma zbiorami zasad oraz odnieść się w…

    Czytaj dalej…

  • Likwidacja szkód z OC ppm a Rekomendacje KNF
    Likwidacja szkód z OC ppm a Rekomendacje KNF

    Komisja Nadzoru Finansowego 18-tego lipca 2022r. uchwaliła Rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych. Twórcy Rekomendacji uzasadniali ich uchwalenie koniecznością zapewnienia przestrzegania prawa, zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów jego uczestników. Czy Rekomendacje mają szanse zrealizować zakładane cele? Zanim postaramy się odpowiedzieć na to…

    Czytaj dalej…

  • Nie blokuj, nie będziesz blokowany!

    Nie blokuj, nie będziesz blokowany! (Zestaw poniższych tekstów jest przedrukiem dyskusji jaka miała miejsce na łamach Dziennika Ubezpieczeniowego) Z punktu widzenia prawa cywilnego zablokowanie nam wyjazdu z posesji jest akademickim wręcz przypadkiem szkody w postaci tzw. „czystej straty finansowej” Spotkała mnie ostatnio niemiła przygoda. Mieszkam w samym centrum miasta i wynajmuje garaż. Tuż przed Wigilią…

    Czytaj dalej…

  • Dopuszczalność stosowania triggerów claims made w prawie polskim oraz niemieckim

    Wprowadzenie Umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w kształcie, jaki obowiązuje w Polsce, jest wręcz akademickim przykładem krzyżowania się wpływów kontynentalnych systemów prawa germańskiego z prawem romańskim, a niekiedy również anglosaskiego prawa precedensowego. Taka mieszanka konstrukcji pochodzących z różnych systemów siłą rzeczy musi sprawiać problemy interpretacyjne. Rozwiązania pokrewne systemom romańskim odnajdujemy w podstawowej konstrukcji odpowiedzialności cywilnej deliktowej.…

    Czytaj dalej…

Kategorie
Archiwa
Ostatnie wpisy

Newsletter – formularz zapisz się

 

Jeśli chcesz być informowany o nowych artykułach na blogu – zapisz się do newslettera