Niemieccy prawnicy mają takie powiedzenie: „Kein Zivilist, kein Jurist. Szukając tłumaczenia bardziej ładnego niż dokładnego możemy powiedzieć: „Nie znasz prawa cywilnego, to znaczy że nie znasz prawa w ogóle”. Pojawia się zatem pytanie, a dlaczegoż to prawo cywilne jest takie ważne – choć innych gałęzi prawa mamy co najmniej kilkanaście, czy to w obrębie prawa prywatnego…
Odpowiedzialność objęta OC komunikacyjnym to dyżurny temat różnych dyskusji, opracowań, czy w końcu orzecznictwa sądowego. Dla ubezpieczycieli jest to temat niezwykłej wręcz wagi. Wystarczy podać, że z tego ubezpieczenia zbierają w naszym kraju prawie 15 miliardów zł składki rocznie. Czy w ślad za zebrana składką wypłacą 9 miliardów zł szkód (jak to ma miejsce obecnie),…
Procedury, procedury… Ubezpieczenie zawieramy z nadzieją na wywiązanie się ubezpieczyciela ze swoich zobowiązań. Chodzi przecież o zabezpieczenie się na sytuacje nadzwyczajne, takie jak: pożar, powódź, kradzież. Jeśli takie zdarzenie zaistnieje (a nie zdarza się to co dzień, czy nawet co rok) dla nas jest to sytuacja nadzwyczajna i wyjątkowa – związana ze stresem, nerwami, negatywnymi przeżyciami.…
Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła w lipcu tego roku Rekomendacje dotyczące likwidacji szkód komunikacyjnych, które zaczynają obowiązywać z dniem 1-go listopada 2022 r. Stanowią one kontynuacje wydanych 18-tego grudnia 2014r. Wytycznych KNF dotyczących tego samego obszaru. W niniejszym artykule postaram się pokrótce opisać jakie są podstawowe różnice miedzy tymi dwoma zbiorami zasad oraz odnieść się w…
Komisja Nadzoru Finansowego 18-tego lipca 2022r. uchwaliła Rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych. Twórcy Rekomendacji uzasadniali ich uchwalenie koniecznością zapewnienia przestrzegania prawa, zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów jego uczestników. Czy Rekomendacje mają szanse zrealizować zakładane cele? Zanim postaramy się odpowiedzieć na to…
Nie blokuj, nie będziesz blokowany! (Zestaw poniższych tekstów jest przedrukiem dyskusji jaka miała miejsce na łamach Dziennika Ubezpieczeniowego) Z punktu widzenia prawa cywilnego zablokowanie nam wyjazdu z posesji jest akademickim wręcz przypadkiem szkody w postaci tzw. „czystej straty finansowej” Spotkała mnie ostatnio niemiła przygoda. Mieszkam w samym centrum miasta i wynajmuje garaż. Tuż przed Wigilią…
Wprowadzenie Umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w kształcie, jaki obowiązuje w Polsce, jest wręcz akademickim przykładem krzyżowania się wpływów kontynentalnych systemów prawa germańskiego z prawem romańskim, a niekiedy również anglosaskiego prawa precedensowego. Taka mieszanka konstrukcji pochodzących z różnych systemów siłą rzeczy musi sprawiać problemy interpretacyjne. Rozwiązania pokrewne systemom romańskim odnajdujemy w podstawowej konstrukcji odpowiedzialności cywilnej deliktowej.…