Ubezpieczenia od podstawa – skargi i reklamacje w pośrednictwie ubezpieczeń Słownik Reklamacja – wystąpienie klienta złożone w związku z zawarciem i wykonywaniem umowy ubezpieczenia, w którym zgłasza on zastrzeżenia do usług świadczonych przez dystrybutorów Ustawa dystrybucyjna – ustawa o dystrybucji ubezpieczeń z dnia 15 grudnia 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 2486. Ustawa reklamacyjna…
Dystrybucja ubezpieczeń – etyka i konflikty interesów a) Historia, pojęcie, przestrzeganie reguł prawnych i etycznych Aby zrozumieć czym jest etyka możemy odwołać się do jej potocznego rozumienia. Pewne zachowania uznamy za etyczne inne zaś za nieetyczne. Jako przykład etycznego zachowania możemy wskazać oddanie portfela osobie, która upuściła go w hipermarkecie, ustąpienie miejsca kobiecie w ciąży,…
Dystrybucja ubezpieczeń 2. Agent ubezpieczeniowy i broker a) Umowa agencyjna i pojęcie agenta ubezpieczeniowego Umowa agencyjna podobnie jak umowa ubezpieczenia jest uregulowana w kodeksie cywilnym w części szczególnej prawa zobowiązań. Stronami tej umowy jest zgodnie z nomenklaturą kodeksową agent oraz dający zlecenie. Umowa ta ma wieloletnią i wspaniałą tradycję. Protoplastą dzisiejszego agenta był spotykany w…
Dystrybucja ubezpieczeń 1. Pojęcie i zasady dystrybucji ubezpieczeń a) Regulacja dystrybucji ubezpieczeń Sprzedaż ubezpieczeń jest uregulowana prawnie. Wynika to z założeń prawa konsumenckiego, w którym to dostrzega się od dłuższego czasu, że usługi finansowe (do których zalicza się ubezpieczenia) są podatne na nadużycia związane z ich sprzedażą. Z racji ich niematerialnego charakteru nie jest możliwe ich sprawdzenie, czy wcześniejsze wypróbowanie. Produkty finansowe mają zwykle…
1. Podmioty prowadzące działalność ubezpieczeniową Umowę ubezpieczenia można zawrzeć jedynie z ubezpieczycielem posiadającym zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Dlatego też uznaje się ją za umowę kwalifikowaną, tj. możliwą jedynie z podmiotem posiadającym zezwolenie (koncesję). Sankcją nieważności obarczona jest umowa ubezpieczenia zawarta z podmiotem nie posiadającym zezwolenie (np. z osobą prywatną). Uzyskanie…
1. Cechy umowy ubezpieczenia, Umowa ubezpieczenia od strony prawnej jest to taka umowa, w której jedna strona – ubezpieczający zobowiązuje się płacić składkę w zamian za co druga strona – ubezpieczyciel zobowiązuje się świadczyć ochronę ubezpieczeniową, tj. być w gotowości do wypłaty odszkodowania przez określony czas i wypłacić je w razie zajścia umówionego zdarzenia (zdarzenie…
Podstawy prawa cywilnego i odszkodowawczego Pojęcie i rola prawa cywilnego Prawo ma różne dziedziny i gałęzie (jedną z nich jest prawo ubezpieczeń). Najbardziej widocznym dla przeciętnego obywatela systemem prawa jest prawo karne. Jego celem jest ściganie i karanie przestępców. Prawo karne koncentruje się na osobie sprawcy czynu mniej zwracając uwagę na sytuację poszkodowanych, tj. ofiar…
Miejsce i rola ubezpieczeń w gospodarce Uzasadniona jest teza, że rozwój cywilizacyjny może być mierzony poziomem składki ubezpieczeniowej. To kraje najlepiej rozwinięte zbierają jej najwięcej. Do określenia wolumenu składki zbieranej w danym kraju stosujemy wskaźnik zbioru składki brutto. Zgodnie z tym wskaźnikiem kolejno możemy tu wymienić kraje takie jak: USA, Chiny, Japonię, Wielką Brytanię, Francję…